Translate

subota, 4. lipnja 2022.

Šibenik-grad koji osvaja na prvi pogled


 

Šibenik se među svim hrvatskim gradovima na Jadranu ističe svojim jedinstvenim položajem u slikovitu i prostranu zaljevu na ušću rijeke Krke. Nastao kao starohrvatski castrum, utvrda ili tabor, podno tvrdjave sv. Mihovil, koja i danas dominira gradom, Šibenik se prvi put spominje 1066. godine u ispravi najznačajnijeg vladara hrvatske države-kralja Petra Krešimira IV. Šibenik, kao samorodni hrvatski grad, dobiva civitet, odnosno status grada, 1290.godine, kada je uspostavljena šibenska biskupija, s mnoštvom prirodnih ljepota i kulturno-povijesnih znamenitosti od kojih se ističu dva spomenika pod zaštitom UNESCO-a. Prvi je Katedrala sv. Jakova kao najznačajnije graditeljsko ostvarenje 15. i 16. stoljeća na tlu Hrvatske, koja je pod okrilje UNESCO-a došla 2000. godine. Katedrala svetog Jakova ima i svoj interpretacijski centar “Civitas Sacra” – “Sveti grad” koji je posvećen interpretaciji značaja katedrale. Na tom popisu, 2017. godine pridružila joj se i Tvrđava sv. Nikole. Šibenik je od davnina bio privlačan osvajačima, pa su u tu svrhu izgrađeni i čuvari Šibenika-njegove veličanstvene četiri tvrđave: Tvrđava Barone, Tvrđava sv. Ivana, Tvrđava sv. Mihovila i Tvrđava Sv. Nikole. Šibenik je grad s 24 crkve, 6 samostana, 4 tvrđave, atraktivna „Četiri bunara“ nedaleko od Katedrale, 2851 kamene gradske stepenice, najvećim brojem baroknih orgulja te Srednjovjekovnim samostanskim vrtom sv. Lovre- jedinim takve vrste u Hrvatskoj. 


Pogled na grad Šibenik jedna je od najvažnijih atrakcija šetnice u Kanalu sv.Ante. Mogućnost panoramskog pogleda na cijeli grad pruža se s nekoliko lokacija u gradu, najljepši su oni sa svih tvrđava. S obzirom na blizinu gradskog središta i povezanost morskim putem, šetnica u Kanalu sv. Ante čini značajan dio turističke ponude samoga grada. Šibenik je nastariji hrvatski grad na obali Jadranskog mora i središte šibenske turističke regije. Šibenik su nakon velike seobe naroda krajem 9. ili početkom 10. stoljeća utemeljili Hrvati. Njegovo se ime prvi puta spominje 1066.godine, a status grada i biskupijskog središta ima od 1298.godine. Šibenik je smješten u središnjem dijelu hrvatske obale Jadrana, u slikovitom, razvedenom zaljevu u koji utječe Krka, jedna od najljepših hrvatskih kraških rijeka. 


Danas je Šibenik administrativno - politički, gospodarski i društveno - kulturni centar Šibensko - kninske županije koja se prostire duž obale zadarskog i splitskog dijela primorja u dužini oko 100 km, dok njezino zaleđe dopire sve do podnožja Dinare, udaljenog 45 km. Šibenik se prvi put spominje na Božić 1066. u darovnici kralja Petra Krešimira IV, pa se naziva i Krešimirovim gradom. Do epidemije kuge polovicom 17.stoljeća bio je najveći grad na cijeloj istočnoj obali Jadrana. Među hrvatskim gradovima ističe se jedinstvenim položajem na središnjem dijelu hrvatskog Jadrana, u slikovitu i prostranu zaljevu na potopljenom ušću rijeke Krke. Prekrasni grad jedinstvenog urbanog izričaja, povezan je živopisnim uskim, krivudavim Kanalom sv.Ante s otvorenim morem. Ulaz u kanal čuva renesansna tvrđava sv. Nikole, koja je s još tri gradske tvrđave - sv. Mihovil, sv. Ivan i Barone, simbol stoljetne nepokorenosti Šibenika, ali i jedna od svega tri takve utvrde na Mediteranu. 


Najznačajniji šibenski spomenik poznat u europskom graditeljstvu i uvršten u svjetsku baštinu UNESCO-a, svakako je Šibenska katedrala sv. Jakova iz 15. i 16. stoljeća. Pet generacija na toj je građevni radilo više od stotinu godina, kreirajući savršene proporcije i dojam kao da je izlivena iz jednog komada. Šibenska katedrala jedina je u Europi izgrađena isključivo od kamena, bez uporabe vezivne žbuke i drvenih konstruktivnih elemenata. Zajedno s renesansnom Gradskom vijećnicom te okolnim crkvama, palačama i Kneževim dvorom, u kojem je danas smješten Županijski muzej, tvori jedan od najljepših trgova u hrvatskoj urbanističkoj baštini. Drugi šibenski spomenik na Popisu svjetske baštine UNESCO-a je već spomenuta Tvrđava Sv.Nikole koja je upisana u sklopu nominacije „Obrambeni sustavi Republike Venecije u razdoblju od 15. do 17. Stoljeća“. Uz bogatu kulturno povijesnu baštinu, prirodne ljepote Šibenika i okolice svrstale su grad na kartu jedne od najpoželjnijih turističkih destinacija na Mediteranu. 


U neposrednoj blizini Šibenika nalaze se dva nacionalna parka i jedan park prirode koji uz brojne druge ljepote Šibenik čine turističkim rajem za sve ljubitelje prirode. Nacionalni park „Krka“ obuhvaća površinu od 109 km, u parku raste 860 vrsta i podvrsta biljaka, 36 vrsta mahovina i vodenog bilja, nad njima lete 222 vrste ptica i 18 vrsta netopira, tu živi 46 vrsta sisavaca, 10 vrsta zmija, a u vodama Krke i Čikole obitava 18 vrsta riba od kojih čak 10 endemskih. 
Krka je ribama najbogatija rijeka jadranskog sliva, a ornitološki najvrijednije područje Europe, najljepšeg toka rijeke Krke i donji tok rijeke Čikole kojeg uz prirodne ljepote krasi i bogata kulturno povijesna baština. Drugi Nacionalni park „Kornati“ nalazi se u sklopu kornatskog otočja s 152 otoka. Zbog izuzetnih krajobraznih ljepota, zanimljive geomorfologije, velike razvedenosti obalne crte i naročito bogatih biocenoza morskog ekosustava, skupina od 89 otoka proglašena je nacionalnim parkom. Također treba spomenuti i obližnji Park prirode „Vransko jezero“, najveće prirodno jezero u Hrvatskoj kojem je dominantna karakteristika što je posebni ornitološki rezervat s 256 vrsta ptica. 


Prekrasni arhipelag grada Šibenika čine 242 otoka, otočića, hridi i grebena sa svega 10 otočkih naselja. Najpoznatiji među njima svakako su Zlarin-otok koralja, Krapanj-otok spužvara i Prvić, otok na kojem su oduvijek boravili šibenski plemići. S druge strane, šibensko zaleđe skriva 5 rijeka, 3 velika i 10 manjih jezera, 5 planina i 8 vodopada. O živom, suvremenom stvaralaštvu Šibenika svjedoči duga turistička tradicija kojoj gosti širom svijeta svake godine povjeravaju svoj odmor, ali i bogata eno gastro ponuda s jedinstvenim vinom Babić, koje se proizvodi od loza iz poznatih primoštenskih vinograda i predstavlja jedno od najkvalitetnijih crnih vina u Hrvatskoj. 


Kada se sjedne za stol da bi se uživalo u hrani Šibenčani kažu:Uslast! a kada se zalogaji počnu zalijevati vinom kliknu:Uzdravlje! Prije jela obavezno popije čašica šibenske travarice, a uz desert čaša hladnoga, zlatnog šibenskog prošeka. Najpoznatiji specijaliteti šibenskog kraja je pršut-solju i dimom konzerviran i na vjetru sušen svinjski pršut. Ispod šibenskih teća kuhaju se fina jela: buzare od rakova ili školjaka, brudeti, variva od povrća, rižoti od mesa ili plodova mora, varice od grahorica, izvrsne riblje i mesne juhe te nezaobilazna blitva kao univerzalni prilog gotovo svim jelima. Na žaru se na gradelama, ražnju ili pod pekom, peku ribe,rakovi,školjke,svinjetina, janjetina,teletina,meso perad i razno povrće. 


Pjesma i glazba uzidane su u same temelje starog Šibenika. Šibenik je riznica glazbene baštine i povijesnih glazbenih instrumenata. U samostanu sv.Frane čuva se 1000 godina stari notni zapis, nastarije orgulje u crvi sv. Duha uz njih tu je još 13 povijesnih instrumenata u čijem je zvucima moguće uživati  zahvaljujući šibenskoj Orguljaškoj školi. Danima slavlja stare glazbe i spomeničkih glazbala prethode Šibenske klapske večeri-smotra, na njih se nadovezuje Festival dalmatinske šansone-najveća i najpopularnija smotra popularne glazbe u Hrvatskoj, povezuje ih Mussica appassionata, profinjeni festival klasične glazbe savršeno uklopljen u srednjovjekovne vedute šibenskih kamenih ulica, za ljubitelje novije glazbene tradicije tu je i Blues&Jazz off festival i Regius festival. Kulturnu scenu grada obogaćuju Hrvatski festival putnika, Supertroon-festival animiranog filma, Šibenski Plesni Festival i Salsa Beach Splash Festival. Šibenik je poznat po smotrama i festivalima. Šibenik je bio dom mnogim poznatim umjetnicima,znanstvenicima,političarima, diplomatima i vrhunskim sportašima.


Najveći dio šibenskog blaga moguće je vidjeti i doživjeti dok se šeće starim ulicama, a vrijedi otići u njegove muzeje,crkve,povijesne zbirke i galerije u kojima se kriju mnoga neočekivana iznenađenja i vrijedni duhovni doživljaji. Šibenik i šibenski kraj ne krase samo prekrasne građevine i priroda, već i legende i čuda koja se prenose s koljena na koljeno. Neka ostaju samo zahvaljujući usmenoj predaji, dok druge pronalazimo u brojnim zapisima. Šibenik je prvi grad u svijetu koji je dobio javnu rasvjetu električnom energijom. Zahvaljujući patentima Nikole Tesle, a svakako zaslugom načelnika Ante Šupuka i inženjera Vjekoslava Meichsnera 1895.god. Šibenik postaje prvi grad u svijetu koji dobiva javnu rasvjetu na izmjeničnu električnu struju. Poznati šibenski inovator i izumitelj Faust Vrančić podario je svijetu - padobran, viseći most te žičaru. Faust Vrančić bio je čovjek širokoga znanstvenog interesa. Jedan od najvećih hrvatskih i svjetskih košarkaša bio je šibenčanin Dražen Petrović kojeg su zbog sportske genijalnosti nazivali „košarkaškim Mozartom“. Dražen Petrović uvršten je među 50 osoba koji su najviše pridonijeli Euroligi. Šibenik je i grad mladih i grad sporta. Šibenik je i rodni grad prvog hrvatskog svetca Nikole Tavelića (14.st.) franjevca i mučenika, a u crkvi svetog Frane u Šibeniku nacionalno je svetište svetog Nikole Tavelića. Valja istaknuti da je Šibenik kroz povijest pa sve do danas dao i daje brojne istaknute ličnosti iz svih socijalno-društvenih sfera. Šibenik je grad koji morate posjetiti. Jedan izlet do Šibenika nekošta puno a daje puno više nego što očekuješ. 
Napisala Ksenija Baričević,photo by Ksenija Baričević. 



srijeda, 1. lipnja 2022.

Psssst...

 


Marina, maleno mjesto srca moga



















Marina je malo mjesto i luka nadomak srednjodalmatinskog  grada Trogira,poznata po Biskupovoj kuli iz 15.stoljeća i plažama. Obuhvaća još 3 turistička mjesta: Poljica, Sevid i Vinišće. U samom središtu mjesta sagrađena je crkva u čast svetici Marini po kojem je mjesto dobilo ime. Na području Marine nekada su živjeli Iliri-pleme Bulini, Hilini-grčki kolonizatori koji su se asimilirali s Bulinima, Rimljani i početkom 7.stoljeća naselili su ga Hrvati.  Najstarija poznata su mu predslavenska imena Bausiona i Drido. Marina se u srednjovjekovnim izvorima spominje već 1070. godine.U starohrvatsko doba sadašnji teritorij Marine zvao se Drid i na njemu je bilo sjedište stare dridske župe, a po selu koje se zvalo Basten (Bosilen) na području sadašnje Marine  mjesto je dobilo naziv Bosiljina. Bosiljina je stari naziv za Marinu te se spominje od 9. stoljeća. U drugoj polovici 15.stoljeća nadvila se opasnost i na marinsko područje od Turaka. Stoga Trogirski knez Alviz Barbarig odobrava biskupu Franji Maracelu (Frano Marcello) 1495.godine da u marinskoj uvali, uz crkvu Sv. Marine, sagradi kaštel za obranu tamošnjeg stanovništva. Kaštel je jedinstveni obrambeni sklop, sastojao se od biskupske kule podignute na hridinama u moru i utvrde Citadele, izgrađene na kopnu, unutar koje je izgrađena crkva svetog Ivana na prostoru seoskog trga-Brce. Po svetoj Marini, rijetko štovanoj svetici -mučenici, stanovnici naseljeni oko kaštela i Citadele,koji naknadno izgradiše bedem za zaštitu svoga mjesta, novo naselje i cijeli teritorij Bosiljine prozvaše mjesto Marina. Mjesto Marina okuplja živalj čitavog poluotoka između sela Marine i rogozničke uvale. 
Marina je  malo mjesto smješteno u zaljevu sa manjim uvalama, središte Općine Marina, koja u svom sastavu broji još 14 naselja: 
Blizna Donja, Blizina Gornja,Dograde,Gustirna,Mitlo,Najevi,Poljica,Pozorac,Rastovac,Sevid,Svinca,Vinišće,Vinovac, Vrsine, na površini od 108,80 km2. Općina Marina najzapadnija je općine Splitsko-dalmatinske županije te graniči sa Šibensko-kninskom županijom. Samo mjesto Marina broji oko 1067 stanovnika, dok cijela Općina ima oko 4357 stanovnika. 
U mjestu se nalazi: općina, osnovna škola, dječji vrtić, ambulanta, ljekarna, pošta, trgovine, igralište, restorani, kafići, konobe, mjenjačnica, tržnica, turistički info ured. U samom središtu mjesta sagrađena je crkva u čast svetici Marini po kojem je mjesto dobilo ime. U mjestu nalaze se tri crkve: sv.Jakova, sv. Ivana Krstitelja i crkva sv. Marine. Marina se prostire na: Župu sv. Jakova Apostola u Marini-Šibenska biskupija, Župu Presvetoga Srca Isusova u Vinišću-Splitska biskupija i  Župu u Bliznoj Donjoj-Splitska biskupija. U mjestu se nalazi luka nautičkog turizma Agana koja ima 134 morska veza sa sadržajima. Popularne su dvije plaže: Prališće i Tunjara sa brojnim privatnim turističkim smještajnim objektima, restoranima i konobama. Zaštitnik mjesta je sv. Jakov 25.srpnja uz procesiju i misno slavlje vjernika te lokalnu feštu, suzaštitnica je Gospa od sniga 05.kolovoza uz procesiju vjernika na brdo Drid. Svake godine 01.svibnja vjernici hodočašće u špilju sv. Jakova na brdu Pliće uz misno slavlje. U povijesti zapisane su 2 bitke: Bitka kod Bosiljine iz 1657. bitka u doba osmanskih osvajanja hrvatskih krajeva pod mletačkom vlašću, pomorska bitka i bitka kod Bliske(Blizna) iz 1322.vojska koalicije hrvatskih knezova i dalmatinskih gradova pod zapovjedništvom slavonskog bana. 

Legenda hrabro srce kapetana Jerkovića, da su Osmanlije očekivali da će lagano osvojiti Bosiljinu, strateški važno i bogato hranom. Paša Seid Ahmet zatražio je da se stanovnici Marine predaju, stanovnici nisu to htjeli prihvatiti. Pod zapovjedništvom kapetana Jakova Jerkovića ubrzo je počela teška bitka u kojoj je on sudjelovao kao civilni i vojni zapovjednik. Kapetan Jakov Jerković zajedno sa svoja dva sina suprotstavio se s oko 1000 mještana Bosiljine i 30-ak mještana Malog i Velog Drvenika osmanlijskoj vojsci oko 2000 konjanika i 10 000 pješaka uz iznimno jaku podršku osmanlijskog topništva. U toj neravnopravnoj bitki, poginuo je kao i njegova dva sina, i gotovo svi borci Bosiljine. Osmanski napadači oskvrnuli su tijelo zapovjednika obrane Marine a Srce kapetana Jerkovića proboli su na koplje i postavili na glavni mjesni trg, na znanje  svima i Hrvatima i Turcima poginulima u borbi, odrubili su glave. U obrani Marine od Turaka sudjelovalo je 30-tak naoružanih mladih žena, obučenih u muške odore, koje su hrabro i aktivno sudjelovale u borbi. Najpoznatije su tri žene: Jele Marunova, Kate Despotova i Matuša Škriljina. Jele je u borbi poginula a Kate i Matuša su na kraju bitke bile zarobljene. Turci su bili začuđeni da su se borili sa ženama, pa iz poštovanja ih nisu ubili, te su ih odveli. Ispred Bosiljine vodila se bitka na moru. Ishod bitke pobjeda je Turskog carstva.

Mjestom prevladava nekadašnji ljetnikovac trogirskih biskupa iz 15. stoljeća, marinski kaštil, koji je danas  zatvoren za posjetitelje kao heritage hotel „Marinska kula“. Na okolnim brdima rastu stoljetna stabla maslina, stoga nečudi da je ovo područje poznato po proizvodnji maslinova ulja. Marinski kraj poznat je po maslinama, vinovoj lozi i smokvama, ribarima i težacima. Legende koje se prepričavaju  sa koljeno na koljeno je hrabro srce kapetana Jerkovića, koludricama iz Poljica, sv. Jurju i zmaju iz Svinca, špilji sv. Jakova na brdu Pliće. Marina ima manje uvale koje možete istraživati brodom, kupati se, plivati, roniti, loviti ribu  i predivnim plažama u kojima možete uživati. Karakteristične su po kristalnom čistom moru te borovoj šumi i starim maslinama.  Šljunčane plaže su u Marini,Poljicima, Sevidu,Vinišću idealne  su za obitelj  jer nude ugostiteljske sadržaje. Legenda kaže da je Rimski patricij uvidjevši uvalu Loranum - Stari Trogir zbog svoje ljepote odlučili sagraditi luksuznu maritimnu vilu s bazenom termi u obliku segmenta kruga i piscina vivaria kružne forme sa radijalnim komorama neposredno uz more kako bi se opuštali i uživali jer je cijela uvala pješčana. Šum valova, mirisi borova i mediteranskog bilja, okus morske soli doživjet će te na nekim od plaža. Krenete li Maslinarskim putevima po ovim krajevima skrenite u Vrsine koji vas vode do konoba koje nude tradicionalnu dalmatinsku hranu uz dobru kapljicu domaćeg vina, posebna ponuda je kušnja maslinovog ulja na poseban način „Olive oil tasting room“ u Vrsinama.  
Stara narodna marinska poslovica kaže: „Neznam ja te prvi put vidim i čujem, evo prvi glas“, lokalno stanovništvo koje jednostavno zavolite čim prvi puta dođete u mjesto. Običaji i tradicija u Marini je nešto do čega lokalno stanovništvo drži a to je odlazak u špilju sv.Jakova na brdo Pliće 01.svibnja i hodočašće na brdo Drid 05.kolovoza svake godine. Kada posjetite Marinu obavezno je platiti prvi kavu, jer ako se zamjerite Marincima nećete dobro proći. Mjesto je malo i mirno idealno za ljetovanje s obitelji  i djecom u kojem će te pronaći svoju oazu mira, obavezno posjete druga manja mjesta poput Poljica, Vinišća, Sevida u kojima se nalaze manje uvale i šljunčane plaže.“Marina, maleno mjesto srca moga.“
Napisala Ksenija Baričević. 

Blog i Blogger

Što zapravo znači “blog”?  Blog je skraćena riječ za “weblog”, a u osnovi se radi o online dnevniku u koji možeš digitalnim putem pisati svo...